Do školy (nejen) na kole

V organizaci Auto*Mat se věnujeme vzdělávání dětí a mladistvých už desátým rokem. Ani rok 2018 nebude výjimkou.

Přes deset let pořádáme soutěž Zelené kilometry pro základní školy. Jejich žáci během jara a podzimu sbírají kilometry za každou cestu, kterou nevykovaly pomocí automobilu. Jak se tedy do školy dostanou? Někteří jezdí na kole, jdou pěšky nebo jednou do školy městskou hromadnou dopravou. Každý rok se do soutěže zapojuje téměř 4 000 žáků z celé České republiky, přičemž nejvíce škol máme v Praze.

Protože je soutěž Zelené kilometry ušitá na míru spíše základním školám, letos jsme se rozhodli rozjet i soutěž pro žáky středních a vysokých škol. Inspirovali jsme se oblíbenou celorepublikovou výzvou Auto*Matu Do práce na kole a otevřeli tak pilotní ročník Do školy na kole.

Cílem Do školy na kole je motivovat co nejvíce mladých lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali jízdní kolo nebo jakoukoli bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze. Když lidé přestanou denně jezdit autem, zlepší tak nejen svou kondici, náladu a možná i vztahy se spolužáky, ale přispějí i k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějšímu a bezpečnějšímu městu.

Do letošního ročníku se zapojilo téměř 130 studentů z celé České republiky. Koordinátorka soutěže Petra Melingerová dodává: “První ročník jsme namodelovali pro menší počet studentů. Chtěli jsme otestovat aplikaci, dodávání triček a další kroky. Těšíme se na výsledky a jsme moc rádi, že jsme mohli pro školy sehnat i zajímavé ceny.”

Do školy na kole je týmová soutěž pro všechny, kdo sestaví tým o minimálně dvou až maximálně pěti členech, a pravidelně se spolu s kamarády a nebo spolužáky dopravují během května do školy na kole, skateboardu, longboardu, bruslích, vozíčku nebo po svých během či chůzí (tyto způsoby lze libovolně kombinovat). Soutěžit je možné i jako jednotlivec.

V rámci soutěže se účastníci mohou zapojit hned do několika soutěžních kategorií, jako je například Pravidelnost, Výkonnost, Cykloškola roku 2018, RunCzech Běhej do školy a kreativní kategorie To byla jízda 2018.